Planujesz budowę domu, kupujesz działkę i chcesz skontrolować jej granicę? Do profesjonalnego przeprowadzenia tych czynności będziesz potrzebował geodety. Przeczytaj czym zajmuje się geodeta i dowiedz się jak znaleźć godnego zaufania fachowca tego typu.
Czym zajmuje się geodeta?
Geodeta wykonuje prace związane z pomiarem ziemi, wyznacza również punkty graniczne, wznawia znaki graniczne, a także wytycza budynki. Ponadto opracowuje dokumentację geodezyjną w formie map, wykazów, rejestrów oraz zestawień czy wyznaczenia tarasu z kompozytu.
Kiedy zatrudnisz geodetę?
Geodetę z pewnością zatrudnisz, gdy budujesz dom, czy realizujesz jakąkolwiek inną inwestycję budowlaną. Geodeta jest niezbędny także wtedy, gdy chcesz skontrolować granicę działki oraz w sytuacji, gdy należy podzielić ziemię, która ma być dziedziczona. Geodeta bada teren i sporządza dokumentację, znając się przy tym na kwestiach prawnych. Osoba wykonująca taki zawód dysponuje szeroką wiedzą i umiejętnościami. Dzięki skorzystaniu z jego pomocy masz gwarancję, że prace wykonywane będą w sposób prawidłowy i bezpieczny.
Jak znaleźć dobrego geodetę?
Szukając geodety, zapytaj wśród rodziny, czy znajomych – być może korzystali w ostatnim czasie ze wsparcia takiego fachowca i terazpolecą ci sprawdzonego geodetę, jeżeli byli zadowoleni z jego usług. W niektórych gminach dostępne są listy specjalistów, które możesz przeglądnąć w Powiatowych Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Najlepiej jest skorzystać z firmy geodezyjnej, która działa na określonym terenie i jest doskonale zaznajomiona z takim terenem.
Jesteś geodetą? Dowiedz się jak ulepszyć swoją pracę!
Z pewnością warto ułatwiać i ulepszać swoją pracę. Dlatego warto wybrać program dla geodetów, który usprawni twoją pracę – na pewno znajdziesz rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Możesz wybierać pośród programów takich jak:
- GoKart – umożliwia on kartowanie map geodezyjnych w CAD.
- KaliBronek – służy do kalibracji rastrów w środowisku CAD.
- Geo View – ułatwia prace na współrzędnych w CAD.
- TranMap – służy do przenoszenia współrzędnych pomiędzy różnymi układami.
- RawGNSS – przeznaczony jest do generowania edytowanych raportów z pomiarów GPS.
Są to programy intuicyjne, które pomogą ci rozwiązać ewentualne problemy. Zwróć uwagę również na aplikację:
- QuickGNSS – jest to aplikacja do pomiarów GPS, może być używana na każdym urządzeniu, które ma system Android.
Sprawdź także czym jest nakładka geodezyjna na autocad – zobacz więcej i przeczytaj o jej wszechstronnych zastosowaniach!