Wrocław – najlepsze miejsca na spacery (cz. 1)

Spacer to świetna forma spędzania wolnego czasu. Spacery sprzyjają aktywności fizycznej, a także poznawaniu nowych miejsc, które są urokliwe i dotąd nieznane. W poniższym małym, dwuczęściowym poradniku radzimy, gdzie warto wybrać się na spacer we Wrocławiu.

Wirydarz i Ogród Ossolineum

W charakterystycznym budynku Ossolineum o czerwonej barwie mieścił się w dawnych czasach klasztor, który później przekształcono w szkołę. Starą częścią średniowiecznych założeń klasztornych były tzw. wirydarze (małe, kwadratowe albo prostokątne ogródki, które umieszczone są wewnątrz murów klasztoru). Na środku zwykle stała fontanna albo studnia, natomiast na rabatach rosły kwiaty i zioła, skrupulatnie pielęgnowane przez zakonników.

Plac Solny 14

Pod ten adres warto zawitać, ponieważ mieści się tu uroczy zaułek. Znajdziecie tu niewielkie podwórko, którego ściany prawie w całości, o odpowiedniej porze roku, porasta winobluszcz. Możecie skorzystać tutaj z dwóch niewielkich ogródków restauracyjnych („Winiarni” oraz „Bułki z Masłem”). To kolejny dobry przystanek na lunch lub kawę w trakcie spacerów po mieście.

Awaria? Zobacz tani hydraulik z Wrocławia – Fabryczna.

Stary Cmentarz Żydowski

Tego typu miejsca zawsze mają wyjątkowy klimat. Są one przepełnione nostalgią, historią i panuje w nich cisza oraz spokój, a najpiękniej prezentują się one w jesiennej aurze. Odwiedzający cmentarzysko mają wrażenie, że czas tu się zatrzymał.

Są tutaj piękne nagrobki z przełomu XIX i XX wieku. Wszystko porasta wielokolorowy bluszcz, a naokoło jest piękna roślinność. Cmentarz Żydowski to perełka – jedyny przedwojenny cmentarz we Wrocławiu, jaki zachował się do naszych czasów (nie zabrała go historia, jak pozostałych tego typu miejsc).

Zapraszamy do drugiej części naszego przewodnika!

Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...