Wyłączniki nadprądowe – co warto o nich wiedzieć?

Elektryczność jest prawdopodobnie najlepszym wynalazkiem ludzkości, bo to dzięki niej możesz korzystać ze wszystkich dostępnych na rynku urządzeń, a przede wszystkim ze sztucznego oświetlenia. Bezpieczeństwo podczas użytkowania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zapewniają wyłączniki nadprądowe. Są one niezbędnym elementem instalacji elektrycznej, ponieważ chronią przed awariami.

Wyłączniki nadprądowe – budowa i sposób działania

Dawne bezpieczniki topikowe zastąpiono obecnie przez wyłączniki nadprądowe, ponieważ potrafią pełnić zdecydowanie więcej funkcji, przez co ich zwiększa się ich zakres zastosowania. Wyłączniki nadprądowe, a dokładniej wyłączniki nadmiarowo-prądowe, zwane potocznie korkami lub bezpiecznikami, służą ochronie instalacji elektrycznej.

Każdy wyłącznik nadprądowy posiada dwa rodzaje wyzwalaczy. Wyzwalacz zwarciowy zapobiega zwarciom poprzez wykrycie nagłego wzrostu natężenia prądu w danym obwodzie elektrycznym. Natomiast celem wyzwalacza przeciążeniowego jest ochrona przed przeciążeniami wywołanym zbyt dużym napięciem prądu. Wyłączniki nadprądowe posiadają również obudowę, w której znajdują się gniazdka służące do podłączenia przewodów elektrycznych, a także dźwignię odpowiedzialną za wznowione doprowadzenie prądu i za jego odcięcie.

Do czego potrzebujesz wyłączników nadprądowych?

Wyłączniki nadprądowe są nieodłączną częścią każdej instalacji elektrycznej. Zatem znajdują się w każdym domu lub mieszkaniu. Jednak zazwyczaj zwracamy na nie uwagę, dopiero gdy dojdzie do uszkodzenia instalacji elektrycznej, a prąd zostanie odłączony. Wtedy też dodatkowym zadaniem wyłączników nadprądowych staje się zapewnienie bezpieczeństwa przed porażeniem prądem. Wyłączniki nadprądowe przedłużają również żywotność instalacji poprzez natychmiastowe uruchomienie blokady i odcięcie dopływu prądu, dzięki czemu instalacja nie zostanie uszkodzona. Zapobiegając nie tylko awariom, lecz także wywołanym przez nie pożarom, stoją na straży naszego zdrowia, a nawet i życia.

Wyłączniki nadprądowe – najważniejsze parametry

Wyłączniki nadprądowe mogą posiadać od 1 do 4 biegunów. Każdy bezpiecznik posiada ich określoną liczbę, która pozwala określić liczbę chronionych faz. W zależności od natężenia prądu przepływającego przez wyłącznik zależy szybkość jego działania. Natomiast charakterystyka czasowo-prądowa wyłączników pozwala na wyodrębnienie 4 rodzajów spośród nich – od typu A do D, przy czym w gospodarstwie domowym do prawidłowego zabezpieczania urządzeń RTV i AGD najlepiej sprawdzą się wyłączniki nadprądowe typu B.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *