Bochnia to urokliwe miasto, które leży w Polsce południowej, a konkretniej – w województwie małopolskim. Stanowi siedzibę powiatu bocheńskiego, a liczy sobie około 30 tysięcy mieszkańców.
W Bochni znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia. W naszym małym zestawieniu prezentujemy kilka z nich – mniej i bardziej oczywistych.
Muzeum Motyli Arthropoda
Naszą wycieczkę zaczniemy nietypowo, bo od Muzeum Motyli, w którym znajduje się największa stała ekspozycja tego typu w Polsce. Liczy ona ponad 4,5 tysiąca okazów, które pochodzą ze wszystkich stref zoograficznych. Kolekcja powstawała przez 30 lat. Jednak motyle to nie jedyne stworzenia, które podziwiać można w bocheńskim muzeum. To także kolekcja m.in. chrząszczy, modliszek, pająków czy skorpionów.
Kopalnia soli w Bochni
Obowiązkowym punktem wycieczki do Bochni jest zabytkowa Kopalnia Soli Bochnia, która jest najstarszą na ziemiach Polski kopalnią, gdzie zaczęto wydobywać sól kamienną. Przez prawie osiemset lat wydobycia soli w Bochni tunele i pomieszczenia przypominają podziemne miasto, w którym spotkać można kaplice, wyrobiska, rzeźby czy sprzęt, który służył do wydobycia soli.
Puszcza Niepołomicka
O Puszczy Niepołomickiej wspomina dokument z I poł. XIII w. Sama nazwa tego miejsca wywodzi się od słowa niepołomny, które oznacza coś nie do zniszczenia. Puszcza przez wieki była własnością państwa polskiego (z wyjątkiem rozbiorów). Szczególnie Puszczę upodobali sobie królowie polscy, którzy tu polowali.
Wybrałeś się na wycieczkę do Bochni, a Twój samochód uległ awarii. Sprawdź i zadzwoń: laweta z Bochni.
Muzeum im. Stanisława Fischera
Kolejny punkt naszej wycieczki mieści się w dawnym klasztorze dominikanów, który to posiada dwa skrzydła, a wybudowano go w stylu późnobarokowym. W Muzeum znajdują się ekspozycje, takie jak historyczna, etnograficzna czy archeologiczna, które można odwiedzać zarówno w tygodniu, jak i w weekendy.
Bazylika mniejsza pw. św. Mikołaja
Ten kościół to siedziba największej i najstarszej parafii w Bochni, która znajduje się w samym centrum miasta. W 1997 roku papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej, a od 2003 roku nosi on także tytuł kolegiaty.
Szyb Finder z 1396 roku
Na koniec znowu powrócimy do soli, a dokładniej mówiąc do Szybu Findera (zwanego Finders), który jest kolejnym szybem kopalni soli. Pierwotnie był on usytuowany w okolicach południowej ściany, gdzie obecnie znajduje się Oratorium św. Kingi. Używano go jeszcze w XV w., a w kolejnym stuleciu został on przeznaczony do odwadniana szybu Regis i przewietrzania wyrobisk szybu Bochneris. W 1614 roku szyb został definitywnie zakopany.