Czym jest tak zwana żywność ekologiczna czy zdrowa żywność? (cz. 1)

Witaj w pierwszej części naszego artykułu, w którym przedstawiamy kompendium wiedzy na temat żywności ekologicznej i wszystkiego, co z nią związane.

Dzięki odpowiednim systemom kontroli oraz certyfikacji w rolnictwie ekologicznym konsument ma pewność, że produkty, które do niego trafiają, pochodzą ze sprawdzonych źródeł i zostały wyprodukowane zgodnie z przepisami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego.

Żywność ekologiczna to nic innego jak żywność wysokiej jakości. Jest ona uzyskiwana z produktów zwierzęcych albo roślinnych, wytwarzanych w systemie gospodarstwa ekologicznego. Odznacza się ono unikaniem stosowania chemicznych środków ochrony, sztucznych nawozów, dodatków do pasz czy regulatorów wzrostu. Stosowane są jedynie produkty bezpieczne, które są bogate w substancje odżywcze, zawierają dużo minerałów, witamin oraz innych wartościowych składników, których na próżno szukać w większości produktów oferowanych na rynku. W konsekwencji produkty ekologiczne nie mają w sobie żadnych toksycznych substancji chemicznych. Są więc gwarantem dobrego, naturalnego smaku, którego nie trzeba uzyskiwać, stosując np. wzmacniacz smaku.

Zdrowa żywność jest produkowana bez użycia genetycznie zmodyfikowanych organizmów. Nie jest ona także poddawana promieniowaniu. Plusem żywności ekologicznej jest także pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ negatywne czynniki mogące szkodzić otoczeniu podczas produkcji zostały całkowicie wyeliminowane lub zmniejszone do minimum.

Sprawdź najlepszy smak w atrakcyjnej cenie: paprykarz ze sklepu online Biozdrowy.

Gospodarstwo ekologiczne

Gospodarstwo, które wytwarza zdrową żywność, jest zarządzane w taki sposób, aby łączyło ono najkorzystniejsze dla środowiska rozwiązania, odznacza się ono wysokim stopniem różnorodności biologicznej oraz chroni zasoby naturalne, dbając o dobrostan zwierząt i stosując naturalne metody produkcji.

Dzięki takim cechom w gospodarstwo ekologicznym prowadzony jest stały monitoring procesu produkcji, a nie jest tu kontrolowany tylko sam produkt końcowy. Oznacza to więc, że gospodarstwo ekologiczne odznacza się nie tylko produktami najwyższej jakości, ale także sposobem ich wytwarzania, który musi spełniać najlepsze standardy.

Kolejną zasadą, która obowiązuje gospodarstwa ekologiczne, jest obowiązek, aby w terenie uprawnym pozostawiać cieki wodne i zbiorniki oraz budować nowe, zamiast totalnej melioracji.

Na tym skończymy – kolejny fragment artykułu znajdziesz w części 2 naszego poradnika!