Witaj w ostatniej części naszego poradnika, traktującego o żywności ekologicznej.
Wracamy do tematu cen produktów „eko”. Hodowla zwierząt ekologicznych i uprawa organiczna są o wiele droższe, jeżeli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, niż zwykła żywność. Co więcej, rośliny, które są uprawiane metodami ekologicznymi, dają plon niższy o ok. 20%. Uprawy ekologiczne zajmują większą powierzchnię. Produkcja żywności „eko” jest droższa, ponieważ wymaga też więcej pracy i wysiłku. Warto również wspomnieć, że wydajność produkcji zwierzęcej, w tym mleka i mięsa, jest o wiele niższa.
Jednak wiadomo, że za jakość się płaci. Decydując się na produkty ekologiczne, dbasz o dobre odżywianie, co przekłada się na zdrowie i samopoczucie. A wiadomo, że nie ma nic cenniejszego właśnie od tych dwóch rzeczy.
Sprawdź, jak możesz odmienić smak swoich przypraw. Sprawdź mieszanki przypraw z ekologicznego sklepu Biozdrowy.
Kto powinien korzystać z produktów spożywczych „eko”?
Żywność ekologiczna jest dobra dla każdego, kto ceni sobie produkty, w których nie znajdują się sztuczne dodatki oraz syntetyczne środki chemiczne. Nie ma przeciwwskazań, dla których ludzie w każdym wieku, bez względu na wiek czy płeć, nie mogliby korzystać z dobrodziejstw produktów ekologicznych. Inwestując w produkty ekologiczne, inwestujesz w siebie i swoich bliskich.
Nie bez powodu wyrażenie żywność ekologiczna jest używana zamiennie z określeniem zdrowa żywność. Wynika to ze sposobu, w jaki jest ona produkowana. „Żywność ekologiczna” to żywność, do której produkcji wykorzystano metody rolnictwa ekologicznego – bez udziału sztucznych substancji. „Żywność ekologiczna” to żywność oznakowana w odpowiedni sposób i certyfikowana.
Ważne: produkty określane, jako zdrowa żywność nie oznaczają z automatu żywności ekologicznej i nie muszą ona spełniać standardów produkcji, które wymienialiśmy we wcześniejszych częściach artykułu. Slogan „zdrowa żywność” to jedynie chwyt marketingowy, który ma zachęcać konsumenta do zakupu produktu.
Podsumowanie informacji o żywności ekologicznej
Faktem, który nas cieszy, jest informacja, że rolnictwo ekologiczne to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi rolnictwa, nie tylko w Polsce czy na terenie Unii Europejskiej, ale na całym świecie.
Rośnie liczba gospodarstw ekologicznych oraz przetwórni. Coraz bogatszy staje się asortyment oraz gama produktów, które można znaleźć już niemalże we wszystkich sklepach.