Progi zwalniające – najważniejsze przepisy

Czasami bywają irytujące, zwłaszcza jeśli są ustawione co kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów – mowa oczywiście o progach zwalniających. Jednak nie można im odmówić tego, że przyczyniają się do zwiększania bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza pieszych.

Gdzie można stosować progi zwalniające?

Progi zwalniające są dozwolone w miejscach, w których ze względów bezpieczeństwa konieczne jest ograniczenie prędkości pojazdów przez wymuszenie na kierowcach naciśnięcia na hamulec. Progi zwalniające można często spotkać w okolicach szpitali, szkół, przedszkoli czy na drogach osiedlowych.

Progi mogą mieć maksymalnie 10 cm wysokości, ponieważ jest to wysokość, która nie narazi zawieszenia pojazdu na szwank, jeśli samochód będzie jechał odpowiednio wolno. Progów nie spotka się na drogach głównych, tylko i wyłącznie na obszarach zabudowanych. Przepisy mówią także, że progów nie można umieszczać na łuku, w odległości mniejszej niż 40 metrów od skrzyżowania lub mniej niż 30 metrów od przejścia dla pieszych. Istnieją też sytuacje, w których na progu umieszczane są pasy. Ważne, aby przy drodze znajdowała się odpowiednia informacja w formie pionowego znaku ostrzegawczego A-11a. Takie znaki nie są wymagane w przypadku progów na terenie osiedli.

Czy progi zwalniające są bezpieczne dla pojazdów?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, progi zwalniające skutecznie przyczyniają się do zwiększania bezpieczeństwa na drodze. Jednak wielu kierowców przekonało się już, że ich samochody nie są odporne na progi, ponieważ często dochodzi do uszkodzenia samochodów. Ucierpieć może np. zderzak, miska olejowa czy zawieszenie. Dlatego na drodze zawsze należy zachować ostrożność i zwracać uwagę na znaki, zwłaszcza podczas nocnej jazdy lub podczas słonecznego dnia, gdy progi mogą być mniej widoczne.

Ważne, że gdy zauważysz próg dopiero w momencie, kiedy na nim jesteś, hamowanie może być w takim przypadku nienajlepszym rozwiązaniem, ponieważ wtedy zawieszenie jest bardziej obciążone.

Dlaczego progi zwalniające są tak skuteczne?

Skuteczność progów zwalniających jest bardzo wysoka, ponieważ kierowcy wiedzą, że niedostosowanie prędkości w miejscu, gdzie leży „śpiący policjant” może ich sporo kosztować, a jedynymi winnymi w takiej sytuacji są sami kierowcy. Progi przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa w okolicach, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwo spotkania pieszego na jezdni. Mowa oczywiście o miejscach takich jak przedszkola czy szkoły. Montowane są one także często przy szpitalach czy przychodniach oraz na terenie osiedli mieszkaniowych. 

Co istotne, progi zwalniające przyczyniają się do zmniejszenia natężenia ruchu, co jest ich dodatkowym atutem.