Czym są opakowania styropianowe i jakie mają zastosowanie?

Opakowania, pudełka, a może pojemniki? Niezależnie od tego jak je nazwiemy i z jakiego materiału zostały wykonane, służą do przechowywania różnego rodzaju produktów, a także do ich pakowania i transportu. Do najbardziej typowych i najczęściej używanych należą te wykonane z plastiku bądź z papieru. Jednak coraz częściej wykorzystuje się inne tworzywa, takie jak kartonowy plaster miodu czy polietylen. Doskonałym wyborem będą również opakowania styropianowe ze względu na ich szerokie zastosowanie.

Co to są opakowania styropianowe?

Opakowania styropianowe, jak sama nazwa wskazuje, wyprodukowane są ze styropianu, zwanego inaczej ekstrudowaną pianką polistyrenową (EPS), który tylko w 2% składa się z tworzyw sztucznych, zaś resztę stanowi powietrze. Dzięki temu jest lżejszy od innych materiałów, co znacznie ułatwia transportowanie zapakowanych towarów w wykonane z niego opakowania, ponieważ pozwala zmniejszyć wagę przewożonego ładunku, a tym samym jego koszty.

Gdzie wykorzystuje się opakowania styropianowe?

Opakowania styropianowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Na co dzień używa się je do przechowywania żywności, kosmetyków, środków chemicznych czy medykamentów. Natomiast na szeroką skalę są stosowane m.in. w przemyśle elektronicznym i motoryzacyjnym, do przewozu mebli czy ochrony sprzętów AGD.

Dodatkowo, ze względu na to, iż styropian ma niską absorpcję wody, opakowania te stanowią barierę przed wilgocią, a tym samym przed namnażaniem się drobnoustrojów, co ma duże znaczenie głównie przy przewożeniu artykułów spożywczych.

Rodzaje opakowań styropianowych

W transportowaniu towaru wykorzystuje się kształtki styropianowe, mające zabezpieczyć go przed przemieszczaniem się, a przez to też przed uszkodzeniem. Jedną z zalet kształtek styropianowych jest jak najlepsze przyleganie do danego produktu, ze względu na ich zróżnicowane formy. Wśród nich wyróżnia się: przekładki, pełniące funkcję termoizolacyjną, grzebienie i separatory, ułatwiające oddzielenie poszczególnych przedmiotów, wałki, narożniki oraz kształtki U i L. Ponadto możliwe jest także stworzenie spersonalizowanego projektu opakowań styropianowych bądź kształtek styropianowych dobranych do przedmiotów o nietypowych kształtach lub wymiarach. Taką usługę oferuje firma Ticol, produkująca opakowania styropianowe na zamówienie z wysokiej jakości materiałów. Będą one świetną opcją nie tylko dla firm, ale również dla klientów indywidualnych.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *