Na czym polega projekt zero waste i po co został stworzony?

To, w jakim środowisku żyjemy, zależy tylko od nas. Jeżeli nie będziemy o nie dbać, to doprowadzi to do przykrych konsekwencji. Dla dobra własnego i swojej rodziny warto jednak przyjrzeć się bliżej problemom związanym z segregacją śmieci czy zanieczyszczeniem powietrza. Możesz samodzielnie zgłębiać wiedzę na ten temat, co zajmie sporo czasu, lub wziąć udział w szkoleniach z zakresu ochrony środowiska. Wejdź na projectzerowaste.pl i dowiedz się jak chronić planetę.

Czym jest projekt zero waste?

Zero waste to idea polegająca na niemarnowaniu istniejących już produktów, surowców, energii, czy paliwa oraz na ponownym wykorzystaniu tych zasobów w całości lub tak, aby ponieść jak najmniejsze straty materiałów. Projekt zero waste został stworzony z myślą o środowisku oraz o jego ochronie i może być wykorzystywany w niemalże każdej dziedzinie życia.

Dlaczego warto wziąć udział w projekcie zero waste?

Zero waste, bycie eko czy kupowanie produktów bio to dla niektórych tylko moda i chwilowy kaprys. Natomiast dla innych jest to styl życia, który pozwala zaoszczędzić pieniądze, zużycie posiadanych produktów i dbać o środowisko. Dzięki niemu możesz wykazać się kreatywnością, odnawiając rzeczy, a także spotkać ciekawych ludzi na imprezach związanych z wymianą i sprzedażą zbędnych przedmiotów. Pozytywną zmianą będzie też wybranie roweru zamiast samochodu, co z kolei wpłynie na twoją kondycję.

Jak nie marnować odpadów? – sposoby

Dużą część odpadów stanowią tworzywa sztuczne, w tym plastik. Jeżeli chcesz być bardziej eko, to powinieneś kupować na wagę jak najwięcej produktów spożywczych, głównie tych sypkich oraz warzyw i owoców, co znacznie zmniejszy zużycie plastikowych opakowań. Możesz też samodzielnie uszyć woreczki, do których będziesz pakować te produkty.

Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w torbę ekologiczną oraz w ubrania jak najwyższej jakości, które posłużą ci przez dłuższy czas, dzięki czemu zredukujesz liczbę kupowanych przedmiotów. Jeżeli przynajmniej większość społeczeństwa zmniejszy poziom konsumpcji, to wtedy przedsiębiorstwa będą zmuszone zmniejszyć produkcję, co pozwoli oszczędzić energię i zużycie surowców.

Dobrymi nawykami będą również kupowanie takiej ilości jedzenia, którą jesteś w stanie spożyć oraz zamiana wody butelkowanej na bidon z filtrem. Natomiast kompostownik pomoże ci nie tylko pozbyć się resztek żywności, ale także wytworzyć ekologiczny nawóz dla roślin.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *