Mapy geodezyjne – wszystko co musisz wiedzieć o kartowaniu mapy

Geodezja wielu osobom kojarzy się z wielkimi mapami rysowanymi ręcznie oraz rozstawianiem słupków na danym terenie w celu zrobienia pomiarów. Te czasy to jednak prehistoria. W XXI wieku wszystkie czynności geodezyjne wykonywane są za pomocą programów komputerowych i specjalistycznych urządzeń, które zdecydowanie poprawiają jakość i komfort pracy.

Czym jest geodezja?

Geodezja w historii i kulturze zawsze posiadała wiele definicji. Najpopularniejsze to te, które w swoim zakresie obejmują definicje związane z pomiarami oraz tworzeniem map. Geodezja to inaczej nauka, która skupia się na badaniu powierzchni Ziemi, a przy tym wyznaczaniu jej rozmiarów i kształtów za pomocą pomiarów na całym terenie lub poszczególnych jej częściach. Geodezja zajmuje się tworzeniem pomiarów topograficznych, które są bardzo przydatne, a wręcz niezbędne w procesie tworzenia map oraz pomiarów gruntów i obiektów inżynierskich.

Metody geodezyjne można podzielić na dwie grupy: naziemne i kosmiczne. Te pierwsze najczęściej realizowane są przy pomocy urządzeń geodezyjnych, a te drugie wykorzystują sztuczne i naturalne satelity, nawet te pozagalaktyczne.

Czym jest kartowanie mapy?

Kartowanie według słownika języka polskiego to nic innego jak nanoszenie na mapę szczegółów terenowych, które uzyskaliśmy w procesie pomiarów lub pobraliśmy z materiałów źródłowych. W programie służącym do kartowania map mamy możliwość również rysownia map wektorowych oraz obiektowych. Pogram GoKart umożliwia również import, eksport oraz modyfikację plików GML dla innych programów geodezyjnych.

Kartografia jako dziedzina nauki – funkcje

Najważniejszymi zadaniami kartografii jest:

  • optymalizacja i konstruowanie odwzorowań terenu,
  • modelowanie baz danych,
  • uogólnienie modeli bazowych i ich wizualizacja.

Program GoKart – proste i przyjemne kartowanie mapy

Program umożliwia kartowanie mapy oraz tworzenie całych baz projektowych oraz szybkie wyszukiwanie symboli. Program geodezyjny ułatwiający kartowanie mapy wyróżnia się optymalizacją wstawiania obiektów oraz opisów tworzonych na podstawie kodów i zaznaczeń w całej bazie współrzędnych. Ważnym faktem jest również to, że wszystkie bazy danych zawarte w programie są całościowo zgodne z wszystkimi aktualnymi rozporządzeniami.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *