Kawa – wiele oblicz czarnego napoju

Z kawą wiąże się nie tylko wspaniały smak i aromat, ale także kultura picia i wiele lat historii. Kawa towarzyszy ludziom od wieków i jest chętnie pita przez praktycznie wszystkie narody świata, nie tylko ze względu na swoją pobudzającą moc, ale także właściwości prozdrowotne.

Kawa i jej początki

Słowo kawa wzięło się od wyrazu quahwah, co oznacza „wino” albo „napój roślinny”.

Kawę przygotowuje się z palonych i zmielonych owoców kawowca i jest ona jednym z najpopularniejszych napojów na świecie – rocznie sprzedaje się prawie 7 mln ton kawy. Podaje się ją zazwyczaj gorącą, choć współcześnie z napojem tym wiele się eksperymentuje i wciąż powstają nowe pomysły na urozmaicenie smaku kawy. Ten niezwykły napój to element spotkań towarzyskich i rodzinnych, ale także nieodłączna część naszych poranków. Bogaty wybór kaw sprawia, że każdy znajdzie swoją ulubioną.

Początek historii kawy ma swoje źródło w Etiopii, gdzie odkryto ją już trzy tysiące lat temu. Na Stary Kontynent kawa dotarła około pięciu tysięcy lat temu, czyli dosyć późno. Kawa nie zawsze była pozytywnie odbierana, jednak z czasem odkrywano jej zdrowotne właściwości, które mogą pomagać w chorobach. Gdy to się stało, wtedy kawa szybko trafiła do… aptek, gdzie cieszyła się dużą popularnością.

Do Polski kawa dotarła w XVII wieku, a dokładnie w 1683 roku po bitwie pod Wiedniem.

Skąd się bierze kawę?

Są różne sposoby na przygotowanie i podanie kawy – wszystko zależy od upodobań. Niektórzy wolą kawę parzoną, inni rozpuszczalną, a jeszcze inni taką przyrządzoną w kawiarce. Niektórzy tolerują tylko kawę „zrobioną” przez ekspresy do kawy, które zapewniają różnorodne wersje tego czarnego napoju.

Skąd jednak bierze się kawa i gdzie można spotkać owoce kawowca?

Kawowiec to drzewo lub zielony krzew, występujący w Afryce w ponad 40 gatunkach. Owoce kawowca najpierw się pali, a następnie mieli – wtedy są one gotowe do przygotowania napoju. Kawę uprawia się przede wszystkim w Ameryce Południowej (Brazylia, Kolumbia, Wenezuela), Ameryce Środkowej (Meksyk, Kostaryka, Honduras, Nikaragua), Ameryce Północnej (Hawaje), na Wyspach Karaibskich (Jamajka, Haiti), w Arabii (Jemen) czy w Afryce (Zambia, Uganda, Tanzania, Kenia, Etiopia).

Ciekawostka: nie wszystkie owoce kawowca zawierają kofeinę.

Różne rodzaje kawy

Do najpopularniejszych sposobów podawania kawy należą: espresso, cappuccino, latte, flat white, americano, latte macchiato, ale też popularne są: kawa zbożowa (produkowana z prażonych nasion zbóż – nie zawiera ona kofeiny i może być pita nawet przez dzieci) oraz kawa bezkofeinowa.