Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym

Od kilku lat można zaobserwować powrót mody na to, by domy jednorodzinne były zamieszkiwane przez kilka pokoleń. Duży wpływ mają na to zarobki młodych ludzi, szalejąca inflacja i fakt, że ludzie coraz więcej czasu spędzają w pracy. Rodziny wielopokoleniowe, skupione w jednym domu, mają nieco łatwiej, jeśli chodzi o wspólną opiekę nad dobytkiem, dziećmi i wnukami.

Adaptacja poddasza na mieszkanie jest jednym z bardzo popularnych sposobów na powiększenie metrażu użytkowego. Niestety, taka przebudowa często wiąże się dopełnieniem wielu formalności, długim i trudnym remontem, a także inwestycją sporych środków finansowych.

Poddasza po remoncie świetnie służą, jako pokoje dla dzieci, dodatkowe sypialnie dla gości lub przestrzeń biurowa do pracy. Czasem adaptacja poddasza wiąże się z przebudowaniem go na w pełni funkcjonalne, odrębne mieszkanie. Takie wnętrza nie są łatwe, głównie ze względu na dużą ilość skosów i mniejszych pomieszczeń, które trudno dostosować. W takich przypadkach, przyszły właściciel mieszkania, musi wykazać się nie lada kreatywnością i pomysłowością. Zdarza się, że konieczne będzie znalezienie dobrego architekta wnętrz, który rozplanuje układ pomieszczeń i mebli, tak, by pomieszczenia były funkcjonalne i wygodne.

Czy każde poddasze nadaje się do adaptacji?

Większość strychów w domach jednorodzinnych można zaadaptować na mieszkanie lub sypialnie. Pomieszczenia muszą mieć jednak minimum 2,2 metra wysokości, dlatego czasem konieczne jest podniesienie dachu i przebudowanie ścian. Może być to bardzo kosztowne i przede wszystkim trudne. Jeśli konstrukcja budynku pozwala na tak znaczącą ingerencję, to warto zaopatrzyć się w worki big bag 1000 kg, które z łatwością pomieszczą gruz.

Dużo łatwiejszą sytuację mają osoby, które dopiero planują budowę domu. Warto wybrać taki projekt, w którym ujęty jest strych z możliwością zaadaptowania na użytkowe poddasze. Należy wziąć pod uwagę udźwig stropu, konstrukcje więźby dachowej i kat nachylenia dachu. Przyniesie to w przyszłości same korzyści, gdy zechce się przekształcić strych do celów mieszkalnych.

Przebudowanie poddasza na mieszkanie czy przestrzeń biurową wiąże się z pracami remontowo-budowlanymi, dlatego może wymagać ono nowego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia zmian do urzędu miasta – wtedy, gdy nie ingerujemy w konstrukcję budynku.

Adaptację poddasza najlepiej zacząć od zaplanowania wszystkich prac i wykonania jego dokładnego projektu. Żeby przestrzeń na strychu była funkcjonalna, trzeba dobrze wykorzystać każdy wolny metr. Im bardziej dopracowany pomysł, tym wygodniejsze będzie później mieszkanie na zaadaptowanym poddaszu.