Na polskich drogach każdego dnia można zauważyć coraz większą liczbę samochodów. Nie lubimy się z komunikacją miejską, mimo że w mieście trudno znaleźć wolne miejsce parkingowe. Staliśmy się wygodni do tego stopnia, że nawet po bułki do pobliskiego sklepu jedziemy samochodem. Trudno nam zrezygnować z komfortu, jaki daje podróżowanie samochodem. Nie jest to zbytnio zaskakujące, życie przyspiesza i coraz większa liczba obowiązków sprzyja temu, by do przemieszczania się używać samochodu.
Wzmożony ruch samochodów, mnóstwo weekendowych i świeżo upieczonych kierowców na drogach, to doskonały przepis na zwiększoną ilość stłuczek i wypadków. Mała stłuczka zwykle nie oznacza, że samochód trzeba będzie zezłomować lub wydać fortunę na jego naprawę. Zazwyczaj już względnie niewielkim kosztem można przywrócić auto do sprawności i wyglądu sprzed zdarzenia. Auto po stłuczce traci na swojej wartości, a potencjalni klienci nie są zbytnio zainteresowani samochodami powypadkowymi.
Kiedy warto naprawiać samochód powypadkowy?
Wypadek samochodowy i uszkodzenia z nim związanie nie są równe niedużej stłuczce. Szkody, które powstają na skutek wypadku, są zazwyczaj znacznie poważniejsze i właściciel często musi poważnie zastanowić się nad tym czy warto inwestować w naprawę czy zdezelowany samochód bardziej opłaca się zezłomować.
Naprawa pojazdu po wypadku jest najbardziej opłacalna, gdy nie jesteś jego sprawcą. Masz wtedy pewność, że otrzymasz pieniądze z ubezpieczenia, które pokryją przynajmniej część kwoty za remont. Jeśli jesteś posiadaczem starszego samochodu popularnej marki, to dużo łatwiej znaleźć będzie do niego części zamienne. Niestety, w nowszych modelach nie jest to już takie oczywiste.
Im mocniej uszkodzony samochód, tym trudniej będzie sprzedać go potencjalnemu klientowi. Zdarza się, że pojazd po wypadku nadaje się już tylko na części, jednak taka wymiana jest mało opłacalna. Można wtedy skorzystać z oferty jednego z punktów skupu i złomowania samochodów. Sprawdź warunki umowy i ceny za złomowanie aut w Warszawie.
Przed podjęciem decyzji o zezłomowaniu samochodu najlepiej zgłosić się do doświadczonego mechanika. Fachowiec najlepiej oceni zakres szkód, przygotuje wycenę remontu, a także opisze możliwości jego naprawy. Jeśli koszt naprawy uszkodzonego samochodu przewyższa 70 procent jego wartości, to takiemu pojazdowi ubezpieczyciel przyznaje szkodę całkowitą.
W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zezłomowanie samochodu i zgłoszenie tego faktu. Konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu, inaczej nadal będziemy zobowiązani opłacać składki OC.