Woda kapiąca z kranu to uciążliwy problem, który powoduje marnotrawienie wody oraz generuje dodatkowe koszty, które w dłuższej perspektywie mogą być dosyć spore. Mało tego, dźwięk kapiącej wody może być irytujący, co dodatkowo sprawia, że jesteśmy zdenerwowani. Ponadto, kapiąca woda może doprowadzać do powstawania rdzy, osadów oraz odbarwień, które trudno potem usunąć.
Z kapiącą wodą można uporać się samemu, jednak możliwe jest też wezwanie profesjonalnej pomocy w postaci hydraulika.
Kapiąca woda z kranu – przyczyny
Diagnoza usterki jest pierwszym krokiem ku jej wyeliminowaniu. Przyczyny kapiącej wody mogą być różne. Jedną z nich mogą być elementy ruchome, które w łatwy sposób można wymienić. Są to rzeczy, które z czasem się zużywają, dlatego nic dziwnego, że po jakimś czasie mogą przestać działać prawidłowo. Przeciek może mieć miejsce pomiędzy dławicą a głowicą, ale także przy wylewce czy obok sworzni pokrętła.
Najczęściej przyczyną cieknącej wody przy otwartym kurku jest uszczelka, którą należy wymienić, jednak gdy woda kapie w momencie, kiedy kurek jest zakręcony, to problem może okazać się bardziej skomplikowany i dotyczyć uszczelki na głowicy.
Natomiast, jeżeli strumień wody jest nierówny i woda się rozchlapuje, należy sprawdzić perlator (może być on zapowietrzony lub uszkodzony).
Profesjonalna pomoc hydrauliczna: czyszczenie kanalizacji na terenie Wrocławia.
Kapiąca woda – naprawa
Kiedy już udało Ci się znaleźć źródło problemu, najpierw musisz przygotować się do naprawy. W tym celu należy odciąć dopływ wody, aby nie doszło do zalania. Zawór powinien znajdować się obok wodomierza. Przygotuj miskę, szmatki oraz klucz niezbędny do wymiany wadliwych części.
Kiedy kran kapie spod głowicy, należy dokręcić dławicę, która może stanowić przyczynę problemu. Należy zdjąć zaślepkę, odkręcić śrubę wewnętrzną i pokrętło, a następnie dokręcić dławicę. Jeśli nie da to rezultatu, należy wymienić uszczelkę na głowicy.
W przypadku, gdy woda kapie przy wylewce, należy wymienić znajdującą się na niej uszczelkę. Zdemontuj śrubę mocującą i wstaw nową uszczelkę, jednak pamiętaj, żeby nie dokręcać nakrętki mocującej zbyt mocno, bo wylewka nie będzie mogła obracać się na boki. Przy okazji możesz oczyścić też napowietrzacz.
Najgorzej, kiedy awarii ulegnie kran jednouchwytowy. Jeśli element ten cieknie, należy wymienić uszczelkę w baterii, wymienić głowicę lub nawet wymienić całą baterię. Należy dostać się do głowicy i sprawdzić nakrętkę podtrzymującą głowicę – najpierw ją dokręć. Jeśli to nie pomoże, wymieć głowicę na nową.