Jak wykorzystać kamień łupany w domu

Kamień łupany to coraz bardziej popularny materiał, który ma szerokie zastosowanie w domu – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Szczególnie mocno wpisuje się w obecne trendy w architekturze, a przy jego produkcji korzysta się z naturalnych surowców. Poza tym świetnie wygląda i cechuje się parametrami, które są gwarantem jakości na długie lata.

Kamień łupany sprawdza się jako elewacja, łącząc technologię z oryginalnym designem. Dzięki swojej chropowatej strukturze może być także wykorzystywany na przykład jako ścieżka w ogrodzie. Dzięki niemu podłoże jest stabilne i nie minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się. Następnie, warto go wykorzystać, jako kamień murowy, który nadaje surowego charakteru pomieszczeniom i elewacjom. Kamień łupany znajduje także zastosowanie przy wykładaniu tarasów, alej, chodników i placów..

Najważniejsze cechy kamienia łupanego

Kamień łupany posiada wiele cech, które wyróżniają go spośród innych materiałów. Należą do nich wysoka odporność na różne warunki atmosferyczne, w tym na niskie i wysokie temperatury. To także niska nasiąkliwość oraz wspomniana już antypoślizgowa struktura.

Płyty wykonane z kamienia łupanego i ich cechy:

  • barwione w masie,
  • bezfazowe,
  • wstępnie impregnowane na etapie produkcji.

Kamień łupany we wnętrzu

Kamień łupany może mieć także zastosowanie we wnętrzach. Wykorzystując go w domu, możesz zapewnić sobie oryginalną dekorację wnętrza, która cechuje się niepowtarzalną kolorystyką i ciekawą strukturą. Można z niego ułożyć kominek lub udekorować ścianę.

Ważną cechą kamienia łupanego jest to, że sprawdza się on zarówno w nowoczesnych stylizacjach, jak i w bardziej klasycznych wnętrzach. Wspaniale współgra on z elementami wyposażenia i meblami. Dla osób, które lubią eksperymentować, szukanie ciekawego połączenia z kamieniem łupanym, może okazać się ciekawym wyzwaniem. Decydując się jednak na wykorzystanie kamienia łupanego w domu, należy pamiętać o tym, aby nie było go zbyt wiele, aby nie powodował poczucia przytłoczenia.

Jak dbać o kamień łupany?

Kamień, jak każdy inny materiał, wymaga poświęcenia mu czasu i konserwacji. Dzięki odpowiedniemu impregnatowi sprawisz, że kamień będzie bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnacje kamienia, który znajduje się wewnątrz, np. w kuchni czy jadalni, gdzie jest on narażony na zabrudzenia i opary. Dzięki odpowiedniej i regularnej konserwacji zapewnimy kamieniowi dłuższą żywotność i świetny wygląd na lata.

Kamień to świetny wybór, jeśli cenisz sobie jakość, niebanalny wygląd i inwestycję, która nie jest tylko „na chwilę”, ale można cieszyć się z niej długi czas.