Klimatyzatory ścienne – co trzeba o nich wiedzieć

Klimatyzatory to urządzenia, które zyskują coraz większą popularność. Istnieją różne rodzaje klimatyzatorów, a ich cechy mogą różnić się od siebie w zależności od modelu. Zanim dokona się zakupu, warto wiedzieć o nich trochę więcej, niż to, że pomagają przetrwać letnie upalne dni w domu czy biurze.

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest klimatyzator. Jest to urządzenie, które wykorzystuje właściwości termodynamiczne cieczy i gazów.

Klimatyzator jest urządzeniem korzystającym z właściwości termodynamicznych substancji: cieczy i gazów. Klimatyzator wykorzystuje zmniejszone ciśnienia gazu, które towarzyszy zmniejszeniu jego temperatury. Następnie gwałtowne parowanie sprawia, że temperatura cieczy się obniża.

Proces, który zachodzi dzięki klimatyzatorowi, można w skrócie przedstawić następująco:

 1. Czynnik chłodzący (w postaci cieczy) dostaje się do parownika, czyli do części klimatyzatora znajdującego się w jednostce wewnętrznej systemu. Tam następuje jego gwałtowne parowanie, które sprawia, że parownik jest schładzany.
 2. Następnie wentylator wymusza obieg powietrza. Schłodzone powietrze obniża temperaturę w pomieszczeniu.
 3. Czynnik chłodzący (w postaci gazu) jest zasysany i odprowadzany do sprężarki. Potem dostaje się on do skraplacza. Tam dochodzi do jego skroplenia. Towarzyszy mu wzrost temperatury, która jest obniżana dzięki wentylatorowi jednostki zewnętrznej.
 4. Na końcu skroplony czynnik chłodzący jest przekazywany do jednostki wewnętrznej. Tam następuje jego rozprężenie.

Klimatyzacja składa się z dwóch urządzeń:

 • jednostki wewnętrznej, w której znajduje się parownik,
 • jednostki zewnętrznej, w której znajduje się skraplacz.

Sprawdź, czym charakteryzują się wysokiej jakości klimatyzatory ścienne Gree.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory mogą mieć różną budowę. Dzieli się je na:

 1. Klimatyzatory monoblokowe typu kompakt

Tutaj system klimatyzacji stanowi pojedyncza jednostka. W tego typu urządzeniu cechy skraplacza i parownika są zawarte w jednym elemencie. Działa on w zmiennym cyklu pracy. Takie klimatyzatory zajmują mniej miejsca niż inne typy.

 • Klimatyzatory dwuczęściowe typu split

Są to urządzenia złożone z dwóch jednostek, na które składają się część wewnętrzna z parownikiem, a także zewnętrzna ze sprężarką. Jednostki są połączone ze sobą systemem hydraulicznym i systemem elektronicznym.

 • Klimatyzacja typu multisplit

Stanowi system podobny do split. Różni się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej montuje się więcej jednostek wewnętrznych. Owe jednostki wewnętrzne mogą stanowić urządzenia różnego typu: kasetonowe, naścienne czy podstropowe.

Następnie, przedstawiamy podział urządzeń kompaktowych. Są to:

 • klimatyzatory przenośne – ich główną zaletą jest swoboda w ich rozmieszczeniu w pomieszczeniu,
 • klimatyzatory okienne (okienno-ścienne) – są one montowane w otworze okiennym albo w murze. Ich przewagę stanowią ułatwiony montaż oraz prosta obsługa, a także swobodna i równomierna dystrybucja powietrza. Do tego należy dołożyć niższą cenę. Niestety tego typu klimatyzator jest głośny podczas pracy.