Dublin – co zobaczyć w stolicy Irlandii? Cz. 2

Witaj w drugiej części naszego miniprzewodnika, w której opowiadamy o tym, co warto zobaczyć w Dublinie – stolicy Irlandii. W poprzedniej części opowiadaliśmy o tym, jak zwiedzać miasto oraz co warto zobaczyć w dzielnicy Temple Bar. Tym razem rozpoczniemy od słynnego zamku…

Zamek Dubliński

Zamek pochodzi z XIII wieku, a w miejscu, gdzie stoi, znajdowała się kiedyś osada wikingów. Budynek długo stanowił siedzibę władz angielskich, a potem administracji Wielkiej Brytanii. Dopiero w 1922 r. budynek przeszedł na własność irlandzkiego rządu. Obecnie pełni on funkcję centrali rządowej oraz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych.

W Zamku zwiedzić można m.in. salę świętego Patryka i malowidła Vincenza Valdre czy Salę tronową, gdzie znajdują się dzieła sztuki orientalnej.

Chcesz płynnie komunikować się w języku angielskim, ale nie masz czasu na stacjonarne zajęcia? Zobacz, co oferuje kurs angielski online!

Katedra św. Patryka

Kolejna atrakcja na naszej drodze to katedra narodowa pod wezwaniem św. Patryka. Znajdują się tam szczątki zmarłych osobistości, np. pierwszego prezydenta Irlandii Jonathana Swifta.

Katedra to największa budowla sakralna w Irlandii, która została zbudowana na planie krzyża łacińskiego. Jej łączna długość to 74 metry. Można w niej podziwiać, takie dzieła jak Kaplica Mariacka, Baptysterium, liczne witraże czy Drzwi pojednania. Najsłynniejszy pomnik, który znajduje się w katedrze, przedstawia hrabiego Cork. Jest on wykonany z alabastru i marmuru.

Nauka angielskiego poprzez miłe spędzanie czasu? To możliwe! Sprawdź ofertę edukacyjną szkoła językowa Profi Lingua!

Nabrzeże River Liffey

Przez miasto płynie rzeka, która dzieli je na dwie części: południową oraz północną. Jeśli chcesz odetchnąć na świeżym powietrzu, to z pewnością będzie to idealne miejsce. Znajduje się tam też dużo atrakcji turystycznych. Możesz na przykład skorzystać z wycieczki kajakowej, która jest oryginalnym sposobem na zwiedzanie, a pomagać będzie Ci doświadczony instruktor.

Wzdłuż rzeki można podziwiać oryginalne budynki, puby czy sklepy. Warto zwrócić też uwagę na mosty, np. Samuel Becket Bridge (zbudowanego w kształcie harfy – symbolu Irlandii).

Phoenix Park

Ostatnim punktem naszej wycieczki jest Phoenix Park, który zajmuje powierzchnię 707 hektarów – jest jednym z największych ogrodzonych parków w całej Europie. Jest to świetne miejsce z licznymi atrakcjami i wydarzeniami. Na terenie parku znajdziesz chociażby ZOO, rezydencję prezydencką czy Krzyż papieski.

Wymienione przez nas atrakcje to tylko namiastka cudownych rzeczy, które można zobaczyć w Dublinie.

Udanego wyjazdu!