Jak układać przewody i kable instalacyjne?

Istnieje wiele różnych rodzajów przewodów i kabli instalacyjnych, ale wszystkie należą do jednej z trzech kategorii: skrętka, kabel koncentryczny lub światłowód. Każdy typ ma swój własny zestaw zalet, ale w tym artykule skupimy się na tym, jak mierzyć przewody i kable instalacyjne, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Znajdź powierzchnię, na której nie ma żadnych przeszkód

Wybierz miejsce, w którym nie ma żadnych przeszkód. Unikaj miejsc o dużym natężeniu ruchu pieszego, takich jak podłoga pokryta dywanem lub korytarz.

Wybierz odpowiedni rodzaj kabla

Układając kable, trzeba najpierw zdecydować o rodzaju kabla, który ma być użyty. Istnieje wiele różnych rodzajów kabli, a każdy z nich służy do innego celu. Na przykład, istnieją przewody, które przenoszą duże ilości energii i przewody, które przenoszą dane.

Rozwiń na ziemi przewody i kable instalacyjne

Pierwszym krokiem tej metody jest rozwinięcie linek na ziemi. Następnie splątujemy je na długość potrzebną do osiągnięcia celu. Kable wielożyłowe okrągłe, jak i te inne rodzaje powinny być splątane w taki sposób, aby nie plątały się ze sobą, ale tworzyły gładką i płaską powierzchnię z odpowiednią ilością miejsca między nimi, aby można je było łatwo przetransportować.

Znajdź dwa końce przewodów i zagnij je na jedną stronę

Powinieneś być w stanie zidentyfikować dwa końce swojego kabla. Prawy koniec jest zwykle oznaczony czerwoną kropką, natomiast lewy koniec jest zwykle oznaczony czarną kropką.

Oznacz końce przewodów

Należy oznaczyć końce przewodów. Jeśli podłączasz nowy przewód do istniejącego, będziesz musiał oznaczyć jego koniec taśmą lub innym materiałem, abyś mógł go później zidentyfikować.

Oderwij jeden metr drutu i owiń go wokół palca

Aby rozpocząć, oderwij jeden metr drutu i owiń go wokół palca. Następnie weź nożyczki i odetnij tylko ten odcinek drutu. Twoja pierwsza pętla będzie wystarczająco duża, aby bezpiecznie owinąć ją wokół obiektu, ale nie tak duża, aby owinięcie jej wokół obiektu stało się kłopotliwe.

Użyj ostrych nożyczek, aby odciąć tylko ten fragment przewodu

Bardzo ważne jest, aby nie odciąć zbyt dużej części kabla, ponieważ utrudni to połączenie przewodów. Aby temu zapobiec, należy użyć ostrych nożyczek i zachować ostrożność podczas przecinania plastikowej osłony.

Powtórz kroki dla każdego metra kabla, który jest potrzebny do procesu instalacji. Nie zaczynaj za każdym razem od tego samego przewodu i za każdym razem używaj innego palca (np. kciuka lub palca wskazującego). Unikaj zbyt ciasnego owijania przewodu wokół palców; spowoduje to zagięcia w przewodzie, co może prowadzić do problemów podczas instalacji.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *