W okresie jesiennym właściciele ogrodów i działek mają niemały problem z opadłymi liśćmi, które pokrywają ich trawniki. Mimo że taki dywan z liści pięknie się prezentuje, to jednak uprzątnięcie liści, ich przechowywanie i wykorzystanie lub usunięcie może pochłonąć dużo czasu i energii.
W jaki sposób zbierać liście oraz co można z nimi zrobić? Tego dowiesz się z poniższego wpisu. Zapraszamy do lektury!
Jak usuwać opadłe liście?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że lepiej jest zbierać liście suche, niż mokre, ponieważ są one o wiele lżejsze i łatwiej się je zbiera. Mokre liście wpływają także na bezpieczeństwo, ponieważ można się na nich z łatwością poślizgnąć, szczególnie jeśli znajdują się na chodniku. Pamiętaj, że oczyszczanie przydomowych chodników to obowiązek właścicieli domów.
Nieusunięte liście mogą powodować pojawienie się chorób grzybowych. Jeśli posiadasz oczko wodne, to warto je zabezpieczyć przed liśćmi, jeśli jest to możliwe oraz regularnie oczyszczać je z opadłych liści, które przyspieszają procesy gnilne i doprowadzają do zamulania się dna. Liście mogą też pozbawiać światła ryb i roślin, które znajdują się w oczku.
Do zbierania liści najlepiej wykorzystywać miotłograbie, które skutecznie je zbierają i nie uszkadzają przy tym powierzchni, np. roślin.
Jeśli masz do czynienia z większą powierzchnią, warto zastanowić się nad wykorzystaniem dmuchawy lub odkurzacza do liści. Można też łączyć funkcje tych dwóch urządzeń w jedno. Takie urządzenie można dopasować do wielkości działki i indywidualnych wymagań – można wybrać jego wielkość, ciężar, moc i dodatkowe właściwości.
Znasz najlepszy sposób na przechowywanie liści? SPRAWDŹ worki ogrodnicze z BIG KAM.
Co zrobić z opadłymi liśćmi?
Kiedy już uda Ci się zebrać liście możesz się ich pozbyć, np. zawieźć je do kompostowni lub punktu składowania odpadów zielonych albo umieścić je w przeznaczonym do tego kontenerze. Można je także umieszczać w workach, które są zbierane przez pracowników miejskich. Niekiedy takie worki można otrzymać za darmo albo trzeba je kupić. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy profesjonalistów, istnieją firmy, które specjalizują się w tego typu pracach i mogą pozbyć się liści za Ciebie.
Inną opcją jest wykorzystanie liści, jako dodatkową ochronę na klombach i rabatach, gdzie byliny są narażone na mróz i przesuszanie. Rozkładające się liście użyźniają także glebę i wzbogacają ją.
Możesz też wykorzystać liście do uzyskania ziemi liściowej, którą przygotowuje się jak tradycyjny kompost.