Po czym poznaje się dobrego elektryka?

Budowa domu wiąże się z wieloma decyzjami, które są bardzo ważne i wiążące przez długie lata. Jedną z nich jest wybór fachowców, którzy wykonają instalacje. Czy możemy wyobrazić sobie funkcjonowanie w domu, w którym elektryka nie jest sprawna? Raczej nie chcemy jeść i czytać przy świecach, o ile nie mamy w planach romantycznego wieczoru. Dlatego wybranie dobrego elektryka jest tak ważne.

Fachowca w swej branży najlepiej poznaje się po opiniach jego byłych klientów. Dotyczy to wszystkich, nie tylko tych, którzy parają się trudnym zawodem elektryka. Zanim zatrudnimy kogoś do realizacji instalacji elektrycznej, powinniśmy skupić się na opiniach i recenzjach, które wystawili mu zadowoleni lub mniej zachwyceni jego pracą klienci. Opinie innych osób są bardzo istotne, ale istnieją także pewne elementy pracy i przygotowania do niej specjalisty, na które samodzielnie możemy zwrócić uwagę i które pomogą nam w podjęciu decyzji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektryka?

Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zapytać potencjalnego fachowca, to aktualne uprawnienia. Takie, które pozwalają mu na wykonywanie instalacji elektrycznej i jej pomiary. Niesprawna instalacja przewodząca prąd elektryczny może skończyć się groźnymi porażeniami, nawet śmiertelnymi, czy też pożarem. Dlatego bezpieczeństwo powinno być priorytetem przy wyborze instalatora.

Wykwalifikowany fachowiec, posiadający uprawnienia powinien bez przeszkód wykonać instalację elektryczną, która będzie zgodna ze sztuką budowlaną. Korzyści płynące z zatrudnienie fachowca są ogromne, dlatego lepiej czasem zapłacić nieco więcej i zapewnić sobie tym samym spokojny sen, niż oszczędzić na swoim zdrowiu i bezpieczeństwie.

Dobry fachowiec to nie tylko taki, który posiada uprawnienia, ale też ten, który bez trudu rozpozna kabel ziemny YKY 3×4 od kabla naziemnego YDY. Istotną kwestią jest dopełnienie formalności przez elektryka w zakładzie energetycznym, to bardzo absorbujące zajęcie. Po wykonaniu instalacji fachowiec winien dokonać jej odbioru i wpisu do dziennika budowy.

Zanim podejmiesz decyzję i zatrudnisz fachowca, porównaj oferty kilku specjalistów i poproś o wykonanie kosztorysu. Sprawdź ceny i zakres robót, jeśli różnią się od siebie znacząco, to warto porozmawiać z oferentami i upewnić się, czy są to rzetelni fachowcy.

Dobry elektryk to nie tylko specjalista od położenia sprawnej instalacji elektrycznej, ale także osoba, która odciąży nas przy kilku formalnościach z nią związanych. Instalacja elektryczna musi służyć przez długie lata, dlatego nie powinno się w jej kwestii podejmować pochopnej decyzji.