
Zbliża się lato, a dni robią się coraz cieplejsze i sprzyjają aktywnościom sportowym na świeżym powietrzu, takim jak wycieczki rowerowe. W Polsce z roku na rok pojawia się coraz więcej pasjonatów tego sportu. Jazda na rowerze to aktywność dla rodzin i prawdziwych fanów dwóch kółek. Na rowerze jeżdżą młodzi, dorośli i seniorzy. Powstaje coraz więcej profesjonalnych tras rowerowych, które kuszą turystów do odwiedzania różnych zakątków Polski. I choć do szybkiego wypadu rowerowego w sobotnie popołudnie czy wieczorem po pracy nie potrzeba specjalnego przygotowania, to do dłuższych wycieczek trzeba zorganizować kilka rzeczy. Dowiesz się o nich z poniższego artykułu.
Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że nie ma jednego klucza, według którego należy przygotowywać się do wycieczki rowerowej, ponieważ każda podróż jest inna. Aby wypad rowerowy był jak najbardziej komfortowy, wymaga on opracowania planu, przemyślenia, poczytania o trasie i miejscach, w których będą odbywały się postoje. Im większe będziesz mieć doświadczenie i wiedzę, tym łatwiej przyjdzie Ci planowanie wypadów rowerowych. Z czasem przychodzi to niemal naturalnie.
Planując wypad rowerowy, powinno się zwrócić uwagę na sprzęt, czyli rower i akcesoria, trasę i przygotowanie fizyczne. My skupimy się na pierwszej z wymienionych kwestii, czyli na odpowiednio przygotowanym sprzęcie.
Miejskie stojaki rowerowe – kliknij i sprawdź najlepsze propozycje!
Dobrze przygotowany rower na wypad
Na początku chyba nie trzeba wspominać, że rower powinien być dobrze dopasowany do Twojej sylwetki, masy ciała i ogólnych cech fizycznych. W każdym sklepie rowerowym (czy to stacjonarnym, czy internetowym) personel chętnie podpowiada jaki rower wybrać, biorąc pod uwagę indywidualne wymagania. Na kilkudniową, intensywną wyprawę najlepiej nadaje się rower crossowy lub trekkingowy.
Zanim wybierzesz się w podróż, zrób przegląd techniczny swojego roweru (dokręć i posmaruj co trzeba). Najlepiej samemu nauczyć się czynności związanych z konserwacją roweru, ponieważ w razie awarii samemu/samej będziesz wiedzieć jak temu zaradzić. Ważna jest znajomość podstaw, takich jak regulacja hamulców czy wymiana dętki.
Wyposażenie roweru
Do podstawowego wyposażenia roweru należą: kierownica, opony, siodełko i oświetlenie. Nie można zapominać o błotnikach, lusterkach, stopce, koszyku na bidon czy mocowaniu na smartfon lub mapnik. Do roweru można też dodać inne akcesoria, takie jak torby rowerowe, sakwy czy bagażnik. Każdy element wyposażenia jest istotny i ma na celu ułatwienie podróży i czerpanie większej satysfakcji z wypadu.
Powodzenia na szlaku!