Rozstępy po ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Rozstępy to efekt naruszania sieci połączeń włókien kolagenowych. Następuje to między innymi poprzez gwałtowne rozciąganie się skóry. Rozstępy mogą dotykać osoby w różnym wieku, np. nastolatków, którzy intensywnie rosną.

W ciąży rozstępy są bardzo często spowodowane zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie przyszłej matki. Rozstępy najczęściej pojawiają się na skórze pośladków, brzucha, piersi, a także ud kobiety w ciąży. Z początku barwią się one na czerwono, aby potem zblednąć. Potem w tym miejscu powstają charakterystyczne blizny.

Do przyczyn rozstępów kobiet w ciąży należy zaliczyć także dużą rolę czynników i predyspozycji genetycznych. Najczęściej rozstępy pojawiają się w II. trymestrze ciąży. Zazwyczaj pozostają jeszcze jakiś czas po porodzie. Nie ma uniwersalnej zasady, która mówi o tym, kiedy rozstępy znikają. Zależy to indywidualnie od każdej kobiety – rozstępy znikają w różnym tempie i różnej skali.

Jak zapobiegać rozstępom po ciąży?

Do metod, których celem jest zapobieganie pojawienia się rozstępów, należy przede wszystkim odpowiednia dieta oraz codzienna pielęgnacja skóry. Specjaliści podkreślają jednak, że istnieją przypadki, w których dieta i pielęgnacja niewiele pomogą, ponieważ znaczący wpływ na rozstęp mają genetyczne skłonności do pojawiania się ich. Więc niekiedy nie da się uniknąć rozstępów w czasie trwania ciąży.

Niezwykle cenne okazują się dostępne kosmetyki ujędrniające i nawilżające skórę, takie jak np. balsam na rozstępy w ciąży. Celem ich stosowania jest uodpornienie na nadmierne rozciąganie, które jest spowodowane wzrostem masy ciała. W przypadku, kiedy zbilansowana dieta oraz regularna pielęgnacja nie dają skutków w trakcie trwania ciąży, to jednak po jej zakończeniu organizm szybciej poradzi sobie z powstałymi zmianami skórnymi.

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

Gdy na świat przyjdzie już upragnione maleństwo, jest to czas, kiedy musisz zwrócić większą uwagę także na swoje potrzeby. Wiele kobiet próbuje zwalczać rozstępy domowymi sposobami.

Niezwykle popularne są w tym zakresie różne peelingi czy specjalistyczne kremy. Stosowane regularnie mogą przynieść oczekiwane efekty. Takie kosmetyki należy starannie wmasowywać w skórę.

Wśród cieszących się dobrą sławą składników, odpowiadających za rozjaśnianie i zmniejszanie rozstępów po ciąży, wymienia się olej makadamia, kolagen i kiełki soi. Co więcej, można od czasu do czasu wykonywać szczotkowanie ciała.

Warto jednak pamiętać, że to, jak szybko poradzisz sobie z rozstępami, zależy od nasilenia i rodzaju rozstępów. Im szybciej zaczniesz walczyć z rozstępami (gdy są jeszcze czerwone), tym łatwiej będzie się ich pozbyć. Kiedy rozstępy są już zaawansowane (białe, zapadnięte) pozbycie się ich stanowi nie lada wyzwanie.

Kiedy te najprostsze, domowe sposoby nie dają rezultatu i rozstępy nie chcą zniknąć, warto sięgnąć po profesjonalne produkty i skorzystać z zabiegów. Wiele gabinetów dermatologii estetycznej ma w swojej ofercie odpowiednie usługi, których celem jest usunięcie rozstępów.