
Do holowania pojazdu dochodzi wtedy, gdy na drodze wystąpiła kolizja, stłuczka lub Twój samochód po prostu odmówił posłuszeństwa. Wtedy niezbędne jest profesjonalne wsparcie w postaci… pomocy drogowej!
Holowanie samochodu nie należy do najprostszych zadań. Najbezpieczniej jest wezwać specjalistów, którzy pomogą Ci szybko i bez komplikacji. Takie rozwiązanie sprawdzi się wtedy, kiedy nie możesz samemu/samej poradzić sobie z sytuacją awaryjną.
Decydując się na holowanie samochodu na własną rękę, należy poznać najważniejsze zasady związane z tą czynnością. Nie dostosowując się do przepisów ruchów drogowego, narażasz się na niebezpieczeństwo i… potencjalną karę w postaci mandatu.
Kiedy można holować pojazd?
Nie każdy samochód nadaje się do holowania. W stacji, gdy auto jest wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, sprawa jest o wiele trudniejsza – tylko niektórzy producenci samochodów pozwalają na holowanie takich pojazdów. Zwykle można to zrobić tylko na krótkim dystansie z prędkością minimalną. Może wtedy dojść do uszkodzenia pompy olejowej, panewki lub zestawu planetarnego.
Aby uniknąć eskalacji problemu, warto skontaktować się z profesjonalną pomocą drogową (sprawdź np. laweta Brzesko).
Przepisy ruchu drogowego a holowanie
Czynność holowania jest dozwolona przez prawo, jednak pod pewnymi warunkami. Pamiętaj, że musisz używać haków lub ucha holowniczego.
Podczas holowania należy uważać, aby lina cały czas była napięta. W innym przypadku, gdy pozostanie luźna, może prowadzić ona do szarpnięć, a one z kolei do uszkodzeń zderzaka i spowodowania niebezpiecznej sytuacji na drodze.
Następnie, warto wiedzieć, że do holowania należy używać TYLKO prawego pasa. Każda zmiana kierunku jazdy powinna być sygnalizowana z odpowiednim wyprzedzeniem. Co ważne, zmianę kierunku sygnalizują dwa pojazdy – holowany oraz holujący.
Aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo holowania, obaj kierowcy powinni być w stałym kontakcie.
W kodeksie drogowym zawarto szczegółowe zasady holowania pojazdy:
- W obszarze zabudowanym prędkość samochodu, który holuje niesprawny pojazd, nie może przekraczać 30 km/h. Poza obszarem zabudowanym maksymalna prędkość to 60 km/h.
- Następnie, w trakcie holowania samochód holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne.
- W przypadku holowania w połączeniu luźnym powinny być sprawne oba koła. W połączeniu sztywnym przynajmniej jedna oś.
- W przypadku połączenia luźnego odległość między pojazdem holującym i holowanym powinna wynosić 4-6 metrów. W połączeniu sztywnym – maksymalnie 3 metry.